racjonalne żywienie dzieci

  1. Podstawą zdrowia jest ruch i zabawy na świeżym powietrzu – usprawnia metabolizm, wzmacnia odporność, poprawia apetyt.
  2. Produkty zbożowe pełnoziarniste – wprowadzanie zaczynamy od produktów bezglutenowych, w przypadku dzieci o skłonnościach alergicznych, nie podajemy produktów bogatych w gluten do około 3 – go roku życia.
  3. Warzywa – to podstawowe źródło witamin, składników mineralnych i błonnika, niezbędne w regulacji procesów fizjologicznych, podawać należy warzywa wyłącznie rodzime z pewnego źródła, najlepiej ekologiczne.
  4. Owoce najlepiej rodzime pochodzenia ekologicznego, są doskonałą przekąską na drugie śniadanie czy podwieczorek  lub w oczekiwaniu na posiłek.
  5. Nasiona roślin strączkowych oraz niektóre kasze i zielone warzywa są dobrym źródłem białka i wapnia.
  6. Orzechy, pestki dyni czy słonecznika – jako skondensowane źródło białka , witamin i minerałów, używać w bardzo niewielkich ilościach.
  7. Tłuszcze – w niewielkich  ilościach najlepiej pochodzenia roślinnego: oliwa extra virgine czyli z pierwszego tłoczenia na zimno, olej lniany czy olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia na zimno.
  8. Unikać:

Ogólny zarys jadłospisu

 I śniadanie

Płatki zbożowe bezglutenowe gotowane na wodzie słodzone musem z sezonowych owoców  czy bakalii np. daktyle ( śniadanie powinno być bardzo delikatnie słodkie, aby utrzymać wysoką wrażliwość na smak słodki, co zapobiega w przyszłości cukrzycy).

II śniadanie

Owoce sezonowe, warzywa sezonowe, herbatka ziołowa
Pieczywo pełnoziarniste (bezglutenowe – do około 3-go roku życia, pasty ze strączkowych)

Obiad

Surówki z warzyw sezonowych + kasze + warzywa duszone
lub rozmaite zupy gotowane na wywarach warzywnych  bez dodatku mleka czy przetworów ewentualnie + pieczywo
(dziecko nie jest w stanie zjeść dwóch dań, podajemy albo zupę na obiad a 2-gie danie na kolację lub na odwrót)

Podwieczorek

Owoce sezonowe, warzywa sezonowe, herbatka ziołowa

Kolacja

patrz obiad

Następny wpis: Poprzedni wpis: