KWAS BURACZANY

składniki:

2 kg (8-10 sztuk) jędrnych średniej wielkości buraków ćwikłowych

kromka czerstwego lekko podsuszonego razowego  (100% żytniego razowego) pieczonego na zakwasie żytnim chleba (razem ze skórką) lub w wersji bezglutenowej: jabłko pokrojone na ćwiartki i 1 łyżka kwasu mlekowego lub 1/2 szklanki kwasu z ogórków kiszonych

główka czosnku lub dla tych co nie lubią smaku mocno czosnkowego: 1 – 3 duże ząbki czosnku

ziarna ziela angielskiego ok. 5-6

liście laurowe ok. 2-3
Umyte pod bieżącą wodą buraki obrać ze skórki. Liście laurowe, ziele angielskie, ząbki oczyszczonego czosnku ułożyć w dużym, szklanym słoju lub kamiennym garnku. Włożyć buraki pokrojone w cienkie plasterki. Buraki z przyprawami zalać przegotowaną letnią wodą. Na wierzchu położyć kromkę czerstwego razowego chleba, lub w wersji bezglutenowej dodać: jabłko pokrojone na ćwiartki, które przyspieszy proces fermentacji,  kwasu mlekowego lub  kwasu z ogórków kiszonych.  

Rada: Czosnku można dodać nawet całą główkę, wówczas barszcz będzie miał zdecydowany, wykwintny smak.
Słój lub garnek z przygotowanymi burakami obwiązać gazą i postawić w najcieplejszym miejscu w kuchni na okres czterech, pięciu dni. W trakcie fermentacji należy sprawdzać w ciągu dnia, czy buraki nie wypłynęły na powierzchnię oraz zamieszać, co zapobiegnie pleśnieniu. Po tym czasie zdjąć ostrożnie gazę, przy pomocy dużej łyżki zdjąć pianę, która się uformuje na powierzchni i do idealnie czystych butelek lub słoiczków zlać klarowny, rubinowo – czerwony kwas buraczany. W szczelnie zamkniętych butelkach lub słoikach, ustawionych na najniższej półce w lodówce lub w bardzo chłodnej piwnicy, można go przechowywać nawet kilka miesięcy.

Następny wpis: Poprzedni wpis: