Herbata – czy warto ją pić?

Jakie są korzyści z picia herbaty? Jakie są skutki negatywne picia herbaty? Czy istnieją przeciwwskazania do picia tej popularnej używki?

Podobne jak kofeina w kawie, tak teina w herbacie jest substancja pobudzającą i drażniącą układ nerwowy. Teina pobudza organizm słabiej niż kofeina, za to jej działanie trwa dłużej. 

Herbata zielona, czerwona, biała, czarna… Różni je sposób produkcji, co ma wpływ nie tylko na walory smakowe, ale również zawartość teiny czy garbników.

Najwięcej teiny zawiera czarna i biała herbata (ok. 70-100 mg), mniej czerwona i zielona (ok. 15-40mg), a najmniej „bancha” lub „kukicha”. Te dwie ostatnie zawierają za to więcej minerałów.

Również sposób parzenia wpływa na jakość pitego naparu herbacianego.

Najwięcej teiny wydziela się w pierwszych 3 minutach parzenia. Dopiero po około 5 minutach wydzielają się taniny które neutralizują działanie teiny. Po około 10 minutach parzenia napar herbaciany zawiera śladowe ilości tej substancji pobudzającej. Ale taka herbata, ze względu na dużą zawartość garbników, staje się bardziej cierpka w smaku.

Słaba” herbata – pobudza, „mocna” relaksuje.

A więc herbata parzona do 3 minut, o jasnym zabarwieniu, wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest „słaba”, ale bardziej pobudzająca.

W Chinach najbardziej rozpowszechniona jest zielona herbata. Chińczycy, aby przygotować napój herbaciany, wylewają napar z pierwszego, około 2-3 minutowego parzenia, który uważają za szkodliwy, a piją dopiero napar z kolejnego parzenia. Ilość użytego suszu jest również zdecydowanie mniejsza. Z 1 łyżeczki suszu herbacianego można przygotować ok. 20 porcji naparu.
Kiedy substancje pobudzające są przyjmowane w nadmiernych ilościach, wywołują one skutki uboczne:

– niepokój i nerwowość,

– bezsenność, lekki sen,

– zmienność nastrojów,

– choroby serca,

– dolegliwości żołądkowe,

– bóle stawów.

Wśród moich małych pacjentów spotykałam nadpobudliwe dzieci z powodu diety bogatej w herbatę, kakao, coca colę czy czekoladę. Odstawienie tych produktów sprawiało, że te dzieci uspokajały się, zyskiwały lepszą koncentrację uwagi, łatwiej zasypiały i stały się bardziej cierpliwe i zrównoważone emocjonalnie.

Kto powinien unikać herbaty:

– dzieci, szczególnie nadpobudliwe,

– kobiety w okresie ciąży i laktacji,

– osoby w podeszłym wieku,

– osoby mające nadciśnienie, jaskrę czy choroby serca,

– osoby z problemami żołądkowymi – herbata może podrażniać śluzówkę i zwiększać stan zapalny żołądka,

– osoby z anemią czy osteoporozą – herbata, ze względu na zawartość katechiny, wpływa negatywnie na wchłanianie minerałów, w tym żelaza czy wapnia,

Należy również pamiętać, aby unikać picia herbaty z lekami, ponieważ obniża ich działanie.

Pić czy nie pić herbatę? Wybór należy do nas.

Następny wpis: Poprzedni wpis: