Wygraj z wirusami
Rozsądek i zdrowe jelita to podstawa w ochronie przed wirusami, bakteriami chorobotwórczymi i innymi patogenami.
Od stycznia do kwietnia notuje się najwięcej zachorowań z powodu „grasujących” bakterii i wirusów.
Ze względu na osłabioną odporność o tej porze roku, bakterie chorobotwórcze, wirusy grypy, koronowirusy i inne zwiększają swoją aktywność.
Warto dbać o odporność, która jest podstawą skutecznej ochrony przed tymi patogenami.
Jak chronić się przed infekcją?
Lęk, strach i inne negatywne emocje skutecznie obniżają naszą osłabioną o tej porze roku odporność.
Dobrze jest skupić się nie na lęku i panice z powodu dużej liczby osób przeziębionych, kaszlących i kichających, ale na tym co można zrobić. Potraktuj to jako wyzwanie i zrób wszystko co w Twojej mocy, aby stawić czoła tym patogenom.
Co można zrobić?
Jeśli Twoja odporność jest słaba i często łapiesz przeziębienia, odbuduj ją. W przypadku osób rzadko lub nigdy nie chorujących z powodu bakterii czy wirusów chorobotwórczych, wskazane jest ją wzmocnić.
Silna odporność jest silną bronią w ochronie przed infekcjami.
Głównym narządem, gdzie tworzy się 80% komórek odpornościowych są jelita. Zdrowe, prawidłowo funkcjonujące jelita to podstawa do budowania silnej armii przeciwciał zdolnych do walki z patogenami.
Co trzeba zrobić?
Po pierwsze nie panikować. Wirus jest i panika w niczym nie pomoże, a wręcz niekorzystnie zadziała na Twoją odporność.
Postaw na rozsądek.
W ferworze zakupów dokonuj decyzji roztropnych. Przemyśl je i zastanów się co wzmocni Twoją odporność, a co ją osłabi, a nawet zniszczy. Zamiast słodzonych napojów, czipsów czy słodyczy, które zdecydowanie obniżają odporność, wybieraj świeże warzywa, pełnoziarniste kasze i tłoczone na zimno oleje, najlepiej ekologiczne, wolne od pozostałości sztucznych nawozów i oprysków.
Jak wzmocnić odporność?
Krok 1 – zadbaj o prawidłową dietę.
- pij ciepłą wodę – możesz ją okrasić sokiem z cytryny lub octem jabłkowym
- pij kwas buraczany – wspomaga regenerację i funkcjonowanie jelit
- unikaj jak ognia cukru rafinowanego w postaci białego cukru, trzcinowego, słodyczy, słodkich bułek, białej mąki – zamiast nich warto sięgnąć po soczyste jabłko lub chrupiącą marchew
- jedz warzywa, w tym kiszone, i niech to właśnie warzywa będą podstawą twoich posiłków – podawaj je w różnej postaci: kolorowe surówki (ważne), sałatki, koktajle warzywne, duszone, pieczone czy jako rozgrzewające zupy. Warzywa wybieraj rodzime, ekologiczne i sezonowe.
- oleje tłoczone na zimno stosuj jako dodatek do surówek i innych potraw, ale nie gorących – wybieraj olej lniany, rzepakowy, oliwa extra virgin itp.
- stosuj „super food” – dostarczając ważnych witamin i minerałów, wspomożesz jelita w walce z wirusami, a przy okazji wzbogacisz smakowo potrawy
- nasiona lnu, nasiona chia
- omega 3 – olej lniany, nasiona konopii
- zielona żywność – jarmuż, zielona pietruszka, koperek, szczypiorek, rukola, roszponka
- kurkuma, czarnuszka, imbir, czosnek, cebula – przyprawiaj nimi posiłki
Krok 2 – oddychaj świeżym powietrzem
- dobrze jest wietrzyć mieszkanie – powietrze w zamkniętych pomieszczeniach jest pożywką dla wielu drobnoustrojów, które w takich warunkach szybko się rozmnażają
- „przewietrzaj” i trenuj swoje płuca – w pracy rób częste przerwy na oddech,
- powolne oddychanie (wyłącznie nosem!) świeżym powietrzem oczyszcza i wzmacnia płuca
- codzienne spacery na świeżym powietrzu wzmacniają pracę układu odpornościowego
Krok 3 – relaks jako antidotum na stres
- długotrwały stres zmniejsza ilość komórek odpornościowych
- spokojne oddychanie relaksuje – kiedy ogarnia Cię lęk, strach, panika – zacznij oddychać (wdech nosem, wydech również nosem), skup się na procesie oddychania, oddychaj świadomie i powoli
Krok 4 – spacery na świeżym powietrzu
- jeśli to możliwe wyjdź lub pojedź do parku, lasu i spaceruj rozkoszując się kontaktem z przyrodą – pobyt w lesie , szczególnie iglastym powoduje wyciszenie emocji, obniża poziom adrenaliny i kortyzolu, zwiększa produkcję komórek odpornościowych NK, które odpowiedzialne są za niszczenie wirusów i bakterii chorobotwórczych, taki spacer to 2 w 1 – połączenie relaksu z „przewietrzeniem” i treningiem płuc.
Krok 5 – wspomagaj odporność sprawdzonymi metodami:
- olejek z oregano, z czarnuszki – stosuj tylko w przypadku infekcji i w krótkim okresie (ok. tygodnia) oraz po konsultacji ze specjalistą
- „mikstura” z octu jabłkowego, wzmacniająca odporność (przepis poniżej) – możesz używać w niewielkich ilościach do przyprawiania surówek
- chlorella i sok z zielonego jęczmienia, ale najwyższej jakości (z doświadczenia wiem, że tylko takie są skuteczne, inne często tańsze mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc) – aktywują komórki NK, które mają zdolności niszczenia komórek zakażonych wirusem czy bakteriami chorobotwórczymi.
Uwaga!: zanim zastosujesz wybrane z powyższych sposobów, skonsultuj się z dietetykiem posiadającym wiedzę i praktykę w tej dziedzinie.