JAK PRAWIDŁOWO ODŻYWIAĆ DZIECI

ZAPLANUJ POSIŁKI W OPARCIU O ZASADY RACJONALNEGO ODŻYWIANIA.

 

Jeśli jest to dla Ciebie za trudne, poproś o pomoc specjalistę od spraw żywienia

  1. Większość posiłków przygotuj z udziałem naturalnych surowców. Wśród nich podstawą powinny być:
  2. Warzywa, najlepiej rodzime i uprawiane bez udziału sztucznych nawozów i chemicznych oprysków. Nieprawda, że są nieosiągalne i drogie, bo kto szuka znajduje. Według najnowszej piramidy zdrowia opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia to warzywa są podstawą prawidłowego odżywiania dzieci.
  3. Sięgnij po zielone pokarmy. Jarmuż, brokuły, kapusta, sałata, roszponka, rukola, endywia, zielona pietruszka, koperek wzmacniają odporność i są niezbędne w oczyszczaniu i odbudowie wątroby czy krwinek czerwonych, poprawiają koncentrację uwagi i nawet wpływają korzystnie na IQ.
  4. Zamiast słodyczy rozsmakuj się w sezonowych owocach. Nie uzależniają i nie czynią takiego spustoszenia w organizmie, jak cukier, a mogą zaspokoić w sposób naturalny łaknienie na słodkie. Z zastosowaniem świeżych czy suszonych owoców można przyrządzić smaczne „łakocie” bez użycia białego cukru czy innych słodzików.
  5. Produkty zbożowe pełnoziarniste używaj wymiennie z ziemniakami, Rozsmakuj się w kaszy jaglanej czy gryczanej. Kasza jaglana, jako jedyna pośród zbóż, jest alkalizująca, co jest bardzo ważne w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Ziemniaki, aby zachowały najwięcej wartości odżywczych, najlepiej gotować lub piec w „mundurkach”. Obróbka cieplna w „mundurkach” obniża indeks glikemiczny ziemniaków, co jest szczególnie istotne w profilaktyce i leczeniu cukrzycy.
  6. Tłuszcze zwierzęce zastępuj olejami czy oliwą z pierwszego tłoczenia na zimno. Są one bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (WKT). Spośród nich omega 3 odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu i funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego, zapobiega m.in. otyłości, cukrzycy i miażdżycy.
  7. Mięso nie jest podstawą, ale powinno być tylko niewielkim dodatkiem do posiłku składającego się z rozmaitych produktów roślinnych. Jego nadmiar w codziennej diecie jest przyczyną chorób serca i układu krążenia, problemów jelitowych, może prowadzić do otyłości. Jeśli jesz mięso wybieraj najlżej strawne mięso drobiowe czy ryby.
  8. Nieprawdą jest, że jedynym źródłem pełnowartościowego białka są produkty pochodzenia zwierzęcego. Dobrą alternatywą mogą być rośliny strączkowe, orzechy czy zielone pokarmy.
  9. Zadbaj o równowagę kwasowo-zasadową. Wystarczy, aby w codziennym menu królowały rozmaite warzywa. Im więcej warzyw na Twoim talerzu tym łatwiej zadbać o zdrowie i uniknąć wielu leków.

 

Ważne, aby uświadomić sobie, że zdrowie naszych dzieci jest w naszych rękach. Wzbogacaj swoja wiedzę, słuchaj specjalistów od żywienia, ale nie wywracaj  świata do góry nogami. Wprowadzaj zmiany drobnymi kroczkami, daj sobie czas, aby uzdrowić sposób żywienia swojej rodziny. Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano…

 

Dietetyk

Beata Mońka

Następny wpis: Poprzedni wpis: