JAK ZMIENIĆ NIEPRAWIDŁOWE NAWYKI ŻYWIENIOWE SWOICH DZIECI

Złe nawyki żywieniowe wynikają często z:

– braku wiedzy rodziców i świadomości konsekwencji niewłaściwego

odżywiania dzieci,

– błędnego podejścia, że dziecko „dobrze” wyglądające (czyt. grube), to dziecko zdrowe,

– nieprawidłowych nawyków żywieniowych, które „dziedziczymy” z domu rodzinnego, ale nie genetycznie tylko przez naśladowanie,

– braku zainteresowania ze strony rodziców zasadami prawidłowego żywienia i zrzucanie odpowiedzialności na placówki oświatowe.

 

Co robić aby ukształtować prawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci?

 

ZACZNIJ OD SIEBIE

Aby prawidłowo odżywiać dzieci, trzeba zająć się w pierwszej kolejności swoim sposobem żywienia. Przyjrzeć się jemu, zweryfikować pod względem zasad racjonalnego żywienia. Większość bowiem przyczyn złych nawyków żywieniowych leży po stronie rodziców czy opiekunów dzieci. Dzieci bezkrytycznie odwzorowują zachowania dorosłych. Dla nich na pierwszym miejscu rodzina jest wzorem zwyczajów żywieniowych. Bardzo pomocny pod tym względem może być specjalista od spraw żywienia czyli dietetyk. Pomoże on dostrzec ewentualne błędy żywieniowe i podpowie co i jak zmienić.

 

ZDROWE MATKI RODZĄ ZDROWE DZIECI

 

Zadbajmy o własne zdrowie, co wpłynie korzystnie na rozwój dziecka od samego poczęcia. Podstawą dobrej kondycji zdrowotnej jest właściwa dieta, bazująca na naturalnej żywności ekologicznej, obfitująca w warzywa.

 

KSZTAŁTUJ PRAWIDŁOWE NAWYKI ŻYWIENIOWE

 

To my rodzice kształtujemy prawidłowe nawyki u dzieci. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że do jakich zasad żywienia przyzwyczaimy małego Jasia, to takich będzie przestrzegał dorosły Jan. Przyszłe nawyki, a co za tym idzie stan zdrowia dorosłego Jana zależy w dużej mierze od zwyczajów żywieniowych w rodzinnym domu.  Wiedza i świadomość rodziców ma istotny wpływ na nawyki żywieniowe i zdrowie pokoleń.

 

ZAPLANUJ I ZADBAJ O CZAS NA ŚNIADANIE

 

Śniadanie składające się z talerza ciepłej pożywnej zupy na bazie pełnoziarnistych płatków (bez dodatku cukru czy słodzików!), warzyw i/lub owoców to doskonały zastrzyk energii, minerałów i witamin. Pieczywo może być niewielkim dodatkiem do zupy, a nie jego podstawą. Dzieci, które nie jedzą pełnowartościowych śniadań przed wyjściem do szkoły mają często problemy z koncentracją uwagi oraz gorsze wyniki w nauce.

 

ZAPLANUJ I ZADBAJ O II ŚNIADANIE W SZKOLE.

 

Wspólnie z dzieckiem rano lub poprzedniego dnia można przygotować zestaw śniadaniowy składający się z sałatki i kanapki, z udziałem surowych warzyw i owoców. To doskonała alternatywa zamiast kieszonkowego, za które najczęściej dzieci kupują słodycze. W wielu szkołach istnieje możliwość wykupienia dobrej jakości ciepłego posiłku.

 

PO POWROCIE ZE SZKOŁY CZEKAĆ POWINIEN CIEPŁY OBIAD.

 

Zaplanowanie i przygotowanie posiłku obiadowego składającego się z zupy warzywnej, grubych kasz, warzyw gotowanych i surowych, dostarczy witamin i minerałów, pozwoli zregenerować siły po pełnym wrażeń dniu dziecka w przedszkolu czy szkole. Posiłek warto przygotować bez udziału kostki bulionowej, która zawiera szkodliwe substancje chemiczne (!), bez Vegety, zawierającej m.in. glutaminian sodu, który zaburza prace układu nerwowego, niszczy komórki mózgowe, wywołuje bóle głowy i jest jedną z przyczyn nadwagi (!).

Są matki, które poprzedniego dnia lub rano przed wyjściem do pracy przygotowują zupę, aby po powrocie do domu zamiast chwytać „coś” słodkiego lub jakiś inny „zapychacz”, można było zaspokoić głód ciepłą zupą.

 

NIE ZMUSZAJ DZIECI DO JEDZENIA I USZANUJ JEGO PREFERENCJE SMAKOWE

 

Pozwól dziecku decydować, ile ma zjeść. Zdrowy maluch, mając dostęp do zdrowych i urozmaiconych produktów, będzie wiedział ile jedzenia potrzebuje, by się nasycić. Zmuszanie do jedzenia „za dziadka”, „za babcię”, „za ciocię”…, powoduje że dziecko może zatracić umiejętność rozpoznawania sygnału sytości i nauczy się objadać, aby tylko „jedzenie się nie zmarnowało…” Jedzenie ma służyć zaspokajaniu głodu.

Każde, nawet małe dziecko ma określone upodobania smakowe i zapachowe oraz związane z konsystencją jedzenia. Często się zdarza, że dzieci intuicyjnie mogą unikać tych pokarmów, które im z różnych przyczyn nie służą. Jak każdemu z nas i dziecku może coś nie smakować.

 

ANGAŻUJ DZIECI DO PRZYGOTOWYWANIA POSIŁKÓW I ZDROWYCH PRZEKĄSEK

 

Uczestnictwo w pracy w kuchni może być ciekawą dla naszych pociech przygodą kulinarną, okazją poznawania nowych smaków, jak również pretekstem do zdobycia wiedzy o prawidłowym odżywianiu oraz nowych umiejętności. Z udziałem dzieci można przygotować zdrowe, pożywne, wartościowe i urozmaicone posiłki, dając im możliwość wyboru.

 

Dietetyk

Beata Mońka

Następny wpis: Poprzedni wpis: