UWAGA CUKIER!…

Upodobanie do słodkiego ma swoje korzenie w dzieciństwie. Pierwszy smak odczuwany w ustach to delikatny słodki smak mleka matczynego, który jest pierwszym pokarmem po porodzie. Smak słodki kojarzony jest z zaspokojeniem nie tylko głodu, ale z poczuciem bezpieczeństwa i przyjemnością. W chwilach stresu, lęku przed rozmową z szefem czy w oczekiwaniu na egzamin, wiele osób uspokaja się zajadając słodycze.

Czy spotkałeś kiedyś dziecko, któremu cieknie ślinka na widok warzyw? Bo ja nie. Ale za to często spotykam kapryszące dzieci przy stoisku ze słodyczami. Lizak jest stosowany często jako nagroda za dobre zachowanie, bombonierkę dajemy w dowód wdzięczności, obiecujemy własnemu dziecku w nagrodę czekoladę, pod warunkiem, że będzie grzeczne.

CUKIER UZALEŻNIA

Cukier to jedna z najczęstszych substancji uzależniających. Doktor Daniel G. Amen, psychiatra i specjalista badań obrazowych mózgu twierdzi, że cukier działa na mózg w podobny sposób co najbardziej uzależniające substancje – kokaina czy heroina. Amerykański pediatra i specjalista od walki z otyłością, profesor Robert Lustig z University of California w San Francisco uważa, że zagrożenie zdrowia jest tak wielkie, że należałoby zakazać cukru w szkołach. Według specjalistów, nadużycie tej substancji może prowadzić do uzależnienia porównywalnego z alkoholizmem i nikotynizmem.

Jedną z przyczyn uzależnienia od cukru jest jego „czystość” tzn. w wyniku procesu produkcji biała używka zostaje pozbawiona wszelkiego „balastu”: witamin, minerałów i błonnika, a uzyskany proszek jest w około 95% czystą sacharozą. Paradoksem jest to, że aby przyswoić cukier potrzebny jest ten odrzucony „balast”. Dlatego ta słodka używka, nie mając do dyspozycji własnych, zabiera witaminy z gr. B, wapń, magnez czy chrom  z innych pokarmów, które spożywamy.

W przeciwieństwie do innych bardziej uzależniających substancji jest rozpowszechniona i akceptowana w wielu krajach oraz uznana jako niezbędna przyprawa w kuchni. Cukier to również podstawowa przyczyna wielu schorzeń nękających społeczeństwo w krajach cywilizowanych. Jego powszechność powoduje, że nie wyobrażamy sobie rezygnacji z tej używki. Jeśli nawet zdecydujemy się na wycofanie tej białej krystalicznej substancji z naszego menu, okazuje się, że to bardzo trudne dla wielu z nas zadanie. Dlaczego? Bo po pierwsze nie wyobrażamy sobie życia bez cukru, a po drugie większość produktów dostępnych na rynku jest uzyskana z mniejszym lub większym udziałem tego słodkiego proszku.

GDZIE SIĘ UKRYWA CUKIER?

Cukier to nie tylko ten znajdujący się w naszych cukiernicach, ale można go znaleźć winnych produktach pod różnymi nazwami: cukier brązowy, cukier trzcinowy, cukier inwertowany, dekstroza, dekstryna,  ekstrakt słodu, fruktoza, karmel, maltodekstryna, maltoza, melasa, miód sztuczny, syrop glukozowo – fruktozowy, syrop kukurydziany i każda inna forma oczyszczonych węglowodanów. Często chcąc uniknąć niezdrowego słodkiego produktu sięgamy po, wg reklam, „zdrowsze” ich wersje. „Bez cukru” czy Light” nie oznacza jednak korzystnych dla naszego zdrowia produktów. Są one często niestety z udziałem sztucznych słodzików, które nie cieszą się dobrą opinią i są równie szkodliwe.

DLACZEGO CUKIER JEST SZKODLIWY, CZYLI CO CUKIER ROBI Z TWOIM ORGANIZMEM (w kolejnym artykule)

 

Następny wpis: Poprzedni wpis: