UWAGA CUKIER!… CZ. 2

DLACZEGO CUKIER JEST SZKODLIWY, CZYLI CO CUKIER ROBI Z TWOIM ORGANIZMEM.

 

„Cukier krzepi”, „Cukier wzmacnia kości”, „Nie żałuj dziecku cukru” głosiły reklamy w powojennej Polsce. Długo nie trzeba było czekać. Spożycie cukru wzrosło znacząco. Na początku XX wieku wynosiło ok. 5kg/osobę. W 2005 r przeciętny Polak spożywał ok. 40kg rocznie. Aktualnie spożycie wynosi ok. 45 kg rocznie/osobę i nadal rośnie. Nasz organizm przyzwyczaił się do tej słodkiej używki i coraz bardziej jej pożąda.

 

JAKIE JEST DZIAŁANIE CUKRU – CZYLI CO SIĘ DZIEJE PO JEGO SPOŻYCIU I JAK REAGUJE NA TO ORGANIZM?

 

Proces rafinacji sprawił, że w tak „czystej” formie cukier jest z łatwością przyswajany. Jego wchłanianie zapoczątkowane jest już w jamie ustnej. Cukier pochodzący ze słodyczy oraz innych produktów, bogatych w oczyszczone węglowodany, jak ciastka, białe bułeczki, słodzone napoje, naleśniki itp., szybko się wchłania do krwiobiegu już w jamie ustnej powodując gwałtowny skok poziomu cukru we krwi. Następstwem wzrostu poziomu cukru jest wzrost endorfin (hormonów szczęścia) odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie. Przyczynia się to również  do natychmiastowej reakcji trzustki, która wyrzuca dużą dawkę insuliny w celu zmniejszenia poziomu cukru. Duża ilość insuliny szybko rozkłada cukier. Obniża się poziom cukru,  spada również poziom endorfin i … nasz nastrój pogarsza się, a więc mamy ochotę na … słodkie. Sięgając po czekoladki, żeby poprawić sobie humor i poczuć się lepiej, rozkręcamy błędne koło: napadów łaknienia słodyczy, spadku energii i huśtawki nastrojów.

 

WYSOKIE SPOŻYCIE CUKRU IDZIE W PARZE Z POWSTANIEM I ROZWOJEM CHORÓB, CZĘSTO WCZEŚNIEJ NIEZNANYCH.

 

PRÓCHNICA WRÓG NUMER 1

Codzienne spożywanie węglowodanów oczyszczonych zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Coraz więcej dzieci i dorosłych ma problem z psującymi się zębami. Higiena jamy ustnej nie wystarczy. Cukier stanowi pożywkę dla mikroorganizmów w jamie ustnej, które przetwarzając go produkują kwasy niszczące szkliwo co zapoczątkowuje proces próchnicy już  trakcie spożywania łakoci. Rozwiązaniem jest zamiana pokarmów bogatych w cukry oczyszczone na bogate w błonnik, minerały i witaminy (warzywa i grube kasze).

 

SPADEK ODPORNOŚCI U DZIECI I DOROSŁYCH

Dieta bogata w cukry oczyszczone zakwasza organizm, może prowadzić do zaburzenia pracy mikroflory jelitowej, co zwiększa podatność na przeziębiania i inne bakteryjne i wirusowe choroby.

 

CUKRZYCA

Każde obniżenie sprawności umysłowej poprawiamy sobie kawką  z często nieodłącznym „małym co nieco”. Wahania nastrojów idące w parze ze spadkiem wydolności podkręcane są słodkimi i słonymi przekąskami. Takie błędne koło zaburza nasz metabolizm. Z czasem spada wydolność trzustki co z prowadzi prędzej czy później do cukrzycy.

 

NADWAGA I OTYŁOŚĆ

Pokarmy zawierające duże ilości cukrów sprzyjają odkładaniu tłuszczu. Powiększać się zaczyna nasza „oponka”. Wydaje nam się, że jemy mało a jednak tyjemy. Pojawia się lekka nadwaga. Bagatelizując ten pierwszy sygnał i nie zmieniając niczego przyzwalamy na rozwój otyłości.

 

CUKIER JAKO PRZYCZYNA DEPRESJI

Wahania poziomu cukru we krwi destabilizują nasz nastrój, powodując często uczucie zmęczenia, irytację (aż do agresji), problemy ze snem, pogorszenie koncentracji i pamięci. Ciągłe nadużywanie cukru ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne. Naukowcy dowiedli w badaniach, że dieta oparta na produktach przetworzonych o dużej zawartości cukrów prostych wiąże się z podwyższonym ryzykiem depresji.

 

CHOROBY NARZĄDÓW WEWNĘTRZNYCH SĄ WYNIKIEM NADUŻYCIA SŁODKICH POKARMÓW

Nadmiar cukru sprzyja również otłuszczeniu narządów wewnętrznych, można być szczupłym, ale mieć otłuszczoną wątrobę. W konsekwencji może dojść do powstania marskości wątroby, co zwiększa ryzyko rozwoju raka wątroby.

 

ROZWIĄZANIE JEST PROSTE – ZMIANA DOTYCHCZASOWYCH ZŁYCH PRZYZWYCZAJEŃ ŻYWIENIOWYCH  I WPROWADZENIE PEŁNOWARTOSCIOWYCH WARZYW I GRUBYCH KASZ W MIEJSCE SŁODKICH I PRZETWORZONYCH PRZEKĄSEK.

 

Zmiana diety na pełnowartościową, bogatą w warzywa i kasze, korzystną dla zdrowia jest podstawą uniknięcia i wyleczenia powyższych chorób i wielu innych.

Jeśli jest to dla Ciebie zbyt trudne albo nie wiesz jak to zrobić skorzystaj z porady dietetyka.

 

Beata Mońka

dietetyk

Następny wpis: Poprzedni wpis: