Dlaczego mam niedobór żelaza?

Dlaczego mam niedobór żelaza?

Bardzo często mam pacjentów, którzy pomimo spożywania żelaza w postaci hemowej, mają jego niedobór i związaną z tym anemię.

Zanim wydasz pieniądze na preparat żelaza, warto sprawdzić stan zdrowia, w tym stan jelit i dotrzeć do przyczyny niedoboru. Żelazo jest niezbędne w procesie krwiotworzenia, warto więc zadbać o poziom tego minerału w organizmie i jego przyswajalność.

Jakie mogą być przyczyny niedoboru żelaza?

Co zrobić aby zwiększyć przyswajalność dostarczanego z pożywieniem żelaza?

Po pierwsze – bardzo ważne znaleźć przyczyny, a więc diagnostyka:

Jakie pokarmy są bogate w żelazo i inne składniki krwiotwórcze ułatwiające jego przyswajanie?

Z mojego doświadczenia wynika, że żelazo niehemowe jest lepszym i zdrowszym źródłem, bez skutków ubocznych. Produkty zwierzęce, które w obiegowej opinii są dobrym źródłem żelaza, paradoksalnie są bardzo niebezpiecznym jego źródłem, gdyż powodują wiele schorzeń nerek, wątroby czy układu krążenia.

Mam wielu pacjentów, którzy mimo jedzenia mięsa, źródła żelaza hemowego, mają niedobór żelaza i powiązaną z tym anemię.

Przyswajanie żelaza wzrasta jeśli jest dostarczany w towarzystwie innych składników krwiotwórczych m.in. witaminy C, miedzi, witamin z grupy B.

Produkty spożywcze, które utrudniają przyswajanie żelaza, są najczęściej alergizujące (co wykazują wyniki testów: IgE, IgG):

Odstawienie tych pokarmów pomaga przywrócić równowagę procesów metabolicznych, zregenerować mikroflorę i poprawić funkcjonowanie jelit. Przyczynia się to do zwiększenia wchłaniania i przyswajania żelaza.

Pokarmy, które pomagają przywrócić prawidłowy poziom żelaza oraz są niezbędne w leczeniu anemii to:

Z doświadczenia wiem, że rośliny zawierające chlorofil, zielony barwnik, są niezbędnym składnikiem i powinny być podstawą w leczeniu chorób z niedoboru żelaza, w tym anemii.

Następny wpis: Poprzedni wpis: